czwartek, 29 stycznia 2009

Straight to Heaven By Kilian

No dobrze, przyjmuję do wiadomości Wasze uwagi na maila.
Oczywiście P. ma rację, że nie sposób zapałać chęcią poznania zapachu, o którym piszę z dystansem i bez ognia. I oczywiście to prawda, że opisy pełne zachwytów lub zjeżdżające zapach dokumentnie są ciekawsze.
Tak mi się tylko wydawało, że wychodzi ze mnie straszny narwaniec kiedy ciągle tu z zachwytu na kolana padam albo dla odmiany drę szaty. Ale skoro sobie życzycie - oto zapach, który zrobił na mnie takie wrażenie, że właściwie nawet zrecenzować go porządnie nie jestem w stanie.


Straight to Heaven By Kilian jest tym, czym mógłby być Statkus, gdyby nie był tak pozbawiony charakteru i ducha.
To kadzidło świeckie - wyważone i eleganckie. Ale jednocześnie niezwykłe i pełne treści.

Pierwszy moment, pierwszy dotyk zapachu na skórze to sucha paczula i wilgotne, świeże orzechy włoskie. Tuż za nimi pojawia się brzmiące jak arakowy likier połączenie delikatnego rumu z gałką muszkatołową. Kiedy wyparuje alkohol czujemy, że do głosu dochodzi intrygująca kwiatowa słodycz i spajającą zapach nuta dymno-drzewna: łagodna i krągła jak w Wenge Donny Karan. Jak olfaktoryczne pudło rezonansowe dla tej kompozycji działa ambra - tak idealnie bursztynowa, że można by ją oprawiać w szlachetny metal i sprzedawać w sklepie jubilerskim. I oto okazuje się, że z tych zwykłych, znanych przecież z wielu innych kompozycji składników powstaje coś w sposób niepojęty doskonałego.

Wszystkie te pełgające początkowo na skórze łagodne płomyki w ciągu pierwszych kilkunastu minut zlewają się, przenikają, zgrywają w idealnie harmonijny akord, którego szczegółowo rozbierać się nie podejmuję. Wąchając (i pachnąc) Straight to Heaven nie chcę śledzić nut, badać i rozczłonkowywać zapachu. Chcę podziwiać.
Podziwiam więc idealną temperaturę zapachu i idealny balans miedzy słodyczą, a wytrawnością. Podziwiam połączenie kadzidlanej dymności opartej na gładkim drewnie z niespotykanie wygraną owocowo-kwiatową mięsistością. Podziwiam i delikatność, i moc. Podziwiam... I w tym zadziwieniu trwam.

Straight to Heaven jest zapachem pięknym w sposób nieomal nadprzyrodzony. Wiem, że wielkich umiejętności wymaga taki dobór składników i proporcji, ale kiedy wtulam nos w zgięcie łokcia nie potrafię stłumić wrażenia obcowania z czymś większym niż rzemiosło i profesjonalizm. Ta kompozycja Sidonie Lancesseur olśniewa mnie, budzi nieśmiały zachwyt podobny do tego, jaki odczuwam słuchając perfekcyjnych kompozycji Bacha.
To nie jest zapach do analizowania, nie potrzebuje wyjaśnienia i uzasadnienia - wystarczy, że jest i napełnia mnie podziwem jak "niebo gwiaździste nade mną*"...


Data powstania: 2007
Twórca: Sidonie Lancesseur

Nuty zapachowe:
absolut rumu z Martyniki, suszone owoce, olejek muszkatołowy z Jawy, hedion (czyli dihydrojaśminat metylowy), cedr, indonezyjski olejek paczulowy, ambra, absolut wanilii, białe piżmo
Niektóre źródła podają dodatkowo drewno różane i ja skłonna jestem im wierzyć.

* Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie. - Immanuel Kant
Oczywiście nie chcę przesadzać z dosłownością cytatu - czcią mnie nie napełnia. ;-)

5 komentarzy:

 1. Pięknie go opisałaś,marzę od jakiegoś czasu aby go mieć,teraz bede marzyła jeszcze bardziej.Dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapach magiczny, jednak na mnie trwa tylko chwilę...lepiej pamiętają go moje ubrania, ale to chyba nie o to chodzi....

  OdpowiedzUsuń
 3. Ano nie o to. Niestety, czasem zdarza się, ze jakiś zapach nie chce na nas siedzieć. Mam tak z Gaiac Micallef na przykład. Albo w Le Boise Ginestet. I nie noszę, bo jakże tu dopsikiwać się co godzinę?

  OdpowiedzUsuń
 4. Straight to Heaven piekny i wyjatkowo dobrze mi sie go nosi, szkoda tylko ze nie chce z moja skora wspolpracowac dluzej...

  OdpowiedzUsuń
 5. To zawsze przykre. Ja akurat do STH mam szczęście, ale wiele innych cudów nie chce się na mnie trzymać. Nie można mieć wszystkiego. A szkoda! ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz. To Wy sprawiacie, że to miejsce żyje. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...