Naturalnie i (zbyt) subtelnie - Fresh Hay i Sawdust by Demeter


Fresh Hay

Producent opisuje zapach w sposób następujący:

Zapach świeżo ściętego siana w ciepły, letni dzień... Wyobrażacie sobie?


I rzeczywiście, potrzeba wyobraźni...

...Bo opis zadziwiająco trafia w charakterystykę zapachu. Trzeba sobie pomóc wyobraźnią, bo to jeden z najbardziej rachitycznych znanych mi zapachów Demeter.

Z butelki, czy koreczka nie czuć prawie nic (poza spirytusem). Nawet kiedy człowiek "zleje się" całkiem solidnie - zapach jest ledwo wyczuwalny.
Tak więc po pierwsze moc i trwałość mizerne.

Po drugie sam zapach mogłabym uznać za sugestywny tylko wówczas, gdybym wcześniej nie dostała po nosie innymi cudami tej firmy.
Opiszę go tak, jak czuję z zastrzeżeniem, że w ogóle czuję względnie niewiele.

Siano? Owszem, takie skoszone razem z rosnącymi w trawie kwiatami, rozrzucone na łące i zostawione na powietrzu w niezbyt słoneczny, ale dość suchy dzień. Ale nie ma go stale.

Są momenty, kiedy w zapachu przebłyskuje aromat prawdziwego siana, ale następuje to raczej w trakcie przykładania lub odejmowania nosa od nadgarstka, na takim półdystansie. Z daleka nie ma bowiem nic, zaś z bliska, z nosem bez mała rozpłaszczonym na skórze czujemy jakieś podeschnięte kwiatki.

Nie jest to zapach brzydki, nie odrzuca mnie, nie razi, ale jednak rozczarowuje. W miarę układania się na skórze i oswajania z nim nosa staje się jakby lepiej wyczuwalny, ale to raczej kwestia zapachowej akomodacji niż rozwoju zapachu.

* Koleś na zdjęciu ma minę tak samo zaskoczoną, jak ja, kiedy zorientowałam się, że Fresh Hay prawie nie pachnie.  Sawdust 

 Trocinki, trocineczki
 

Jeśli ktoś szuka zapachu świeżo ciętego drewna: soczystego, aromatycznego, odurzającego - to w Sawdust go nie znajdzie.

Sawdust zgodnie z nazwą to trociny. Trocinki. Suchawe, drobniutkie, niemal pyliste, z ostrawą nutą. Trocinki jasnego drewna o niezbyt intensywnym zapachu. Brzozy? Buku?

Nie jest to zapach nieładny, ale dla człowieka, który kupując Trociny spodziewa się drewnianych bali - rozczarowujący. Bo demeterowe trociny nie pachną drewnem, tylko rzeczywiście tym buchającym spod ostrza pyłem.

Używam określenie trocinki, a nie trociny nie tylko dlatego, że to właśnie ten miałki pył, a nie jędrne wióry, ale też i z powodu słabej mocy zapachu.
Kręciłam już nosem na mizerię Fresh Hay i przy Sawdust znów muszę pokręcić. Zapach z korka, czy butelki niemal niewyczuwalny, użyty na skórę zmusza do rozpłaszczania nosa na obficie przecież zlanym nadgarstku. Z dystansu trudny do zauważenia w ogóle...A tyle się po nim spodziewałam! 

Komentarze

 1. Sabbath zaskoczona jak Koleś na zdjęciu :)
  Swoją drogą kapitalne zdjęcie. Świnka morska, która ani z trzodą chlewną ani z morzem niewiele ma wspólnego... Ale ma swój urok, drań mały :)

  Ukłony

  Zielony Drań (T.M.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano ma. Choć naprawdę rozczulają mnie dopiero chomiki.
   Ale uwialbiam dźwięki wydawane przez świnki. :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. To Wy sprawiacie, że to miejsce żyje. :)

Popularne posty