Eid al Adha – muzułmańskie Święto Ofiarowania

Mili moi, mam dziś dla Was coś specjalnego.

Nieco ponad tydzień temu zapowiedziałam tu niezwykłe wydarzenie: wspólne obchody arabskiego Święta Ofiarowania: Eid al Adha (Id al-Adha).

Pani Justyna Nyczyk, miłośniczka i znawczyni arabskiej kultury, a także właścicielka oferującej orientalne pachnidła perfumerii Yasmeen nie tylko zgodziła się podarować czytelnikom Sabbath of Senses flakon dowolnie wybranych przez Was w ankiecie perfum Rasasi (głosować można jeszcze tylko przez kilka godzin, do momentu rozpoczęcia konkursu), ale też zgodziła się, na moją prośbę, opowiedzieć nam o obchodach najważniejszego muzułmańskiego święta.

Zapraszam Was więc już teraz do lektury fascynującego artykułu Pani Justyny Nyczyk, a za kilka godzin do udziału w rozdaniu flakonu perfum Rasasi.

Eid al Adha 

Święto Ofiarowania 

(Feast of Sacrifice)

Uczta Ofiarownania jest najważniejszym Świętem w kalendarzu islamskim. To czas modlitwy i spotkań z bliskimi. Uduchowienie podczas tych Świąt jest równie ważne jak i strawa dla ciała. W dniu uczty w meczetach składa się ofiary z barana, wielbłąda lub krowy. Rytuał odbywa się na pamiątkę ofiary Ibrahima, który chciał poświęcić Bogu swego syna Ismaela. Zwierzęta ofiarne fundują ci muzułmanie, których na to stać. Mięso w większości rozdawane jest ludziom: jedna część przeznaczona jest dla rodziny, druga dla krewnych i przyjaciół, a trzecia oddawana ubogim. Każdy Muzułmanin musi raz w życiu złożyć taką ofiarę. Święto ofiary symbolizuje posłuszeństwo wobec Allaha, a rozdawanie pożywienia jest wyrazem szczodrości, jednego z filarów islamu.

Eid al-Adha jest radosnym okresem kiedy to  muzułmanie modlą się, odwiedzają rodzinę i znajomych, dają upominki dzieciom. Dla wielu rodzin w biednych krajach jest to jedna z niewielu okazji, gdy mogą spożywać mięso i skosztować najlepszych potraw. Święto  jest celebrowane co roku, a jego obchody zaczynają się po zakończeniu Ramadanu (ok. 70 dni później) oraz hadżdż – corocznej pielgrzymki do Mekki w Arabii Saudyjskiej.

W  Dubaju… powyższe praktyki związane ze składaniem ofiar nie są dozwolone. Obchodzenie Świąt takich jak Eid jest bardziej ukierunkowane na spędzanie czasu z rodziną i integrowanie się wielonarodowościowej populacji Emiratów (z 200 krajów) na cyklicznie organizowanych imprezach.

 

Są one swoistą platformą spotkań wielokulturowego społeczeństwa, stworzoną dla pogłębiania wzajemnych relacji. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na prawdziwe wartości  Eid takie jak: dawanie i dzielenie się, tolerancja, troska o innych. Wszystkie wydarzenia zaspokajają potrzeby międzynarodowych mieszkańców Dubaju, gości z innych emiratów, krajów  Zatoki Perskiej, Bliskiego Wschodu, a także turystów z całego świata. Wyjątkowy Festiwal „Eid w Dubaju” trwa znacznie dłużej niż same Święta. W tym roku to 16 dni, począwszy od 18 października. Wszystkie działania mają na celu zapewnienie niezapomnianych wrażeń dla uczestników.

Co w takim razie robią Arabowie podczas Świąt oraz jakie mają przewidziane atrakcje – oczywiście oprócz modlitwy (5 razy dziennie), spożywania posiłków w meczetach (pierwszego dnia Eid) oraz rodzinnych chwil przy stole pełnym smakołyków?

Otóż, całe miasto będzie uroczyście udekorowane, a w wieczór uroczystego otwarcia, wielki pokaz sztucznych ogni rozświetli niebo nad bajecznymi drapaczami chmur. Przez cały okres trwania Festiwalu będzie można podziwiać świetlne iluminacje: codziennie o 21 wieczorem nad Dubai Creek. Tymczasem na scenie kulturalnej odbywać się będą koncerty i występy artystów z całego świata, by podgrzać tę radosną atmosferę.

 

Odwiedzający Dubaj, mogą liczyć na uroczyste powitanie w iście arabskim stylu. W całym mieście rozmieszczone będą namioty, w których każdy ma możliwość zakosztowania miejscowych specjałów, poznania emirackich tradycji jak: występy lokalnych zespołów, malowanie henną, pokazy wyrobów rzemieślniczych i innych. Rządzący Dubajem Szejk Mohammed przekazał swoje błogosławieństwo innowacyjnej inicjatywie zwanej „Dubaj 24 godziny”. Centra handlowe będą tworzyć historię, otwierając swoje drzwi na 24 godziny w każdy czwartek i piątek podczas uroczystości trwającej od 18 października  do 2 listopada.

„Eid w Dubaju” również oferuje klientom centrów handlowych szansę wygrania niemałej fortuny. Każdy kto wyda 200 dirhamów (170 zł) ma możliwość wzięcia udziału w loterii i wygrania miliona dirhamów J. Dla  10 losowo wybranych rodzin, które przylecą do Dubaju, by obchodzić to znamienne Święto, czekać będzie niespodzianka. Zostaną  im wręczone specjalne nagrody, jak np. bon upominkowy na zakupy wart 10.000 dirhamów. To nie lada gratka, zważywszy fakt, że Dubaj posiada największe na  świecie centrum handlowe Dubai Mall i ponad 20 innych, wcale niewiele mniejszych.

EID MUBARAK!

 • Tekst oraz dobór zdjęć do artykułu: Justyna Nyczyk

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

16 komentarzy o “Eid al Adha – muzułmańskie Święto Ofiarowania”

 1. O. Interesujące – nawet bardzo. Na następny rok będę wiedziała, żeby złożyć muzułmańskim znajomym życzenia z okazji 🙂

  1. Prawda? mam poważne braki w tym temacie i każdy okruch wiedzy jest dla mnie cenny. Niby bywałam, niby Koran czytałam (w tłumaczeniu), ale o samej kulturze, takiej oglądanej z bliska, nie z perspektywy turysty, trudno się czegoś dowiedzieć.

 2. Wow swietny tekst:) mozna dowiedziec sie czegos nowego:) zawsze chcialam pojechac do Indii lub Arabii Saudyjskiej, super sie czyta o takich miejscach tylko… Szkoda ze tak mało:(

  1. Nawet nie wiesz, jak korcą mnie takie kulturowe dygresje. I literackie. i muzyczne… Ale to przecież blog o perfumach. :]

 3. Taaaak, ja też mam niedosyt :))) Bardzo interesujące wydają mi się inne kultury i islamska z pewnością należy do tych bardziej fascynujących :)) Pięknie!

 4. Ja też jestem zafascynowana tą kulturą. Uwielbiam takie teksty – może by takich off topiców więcej ? :).

 5. Czytanie o zwyczajach innych kultur zawsze jest interesujące! Kiedyś oglądałam film w którym pokazywano różne tradycyjne uroczystości i tradycje islamu i byłam nimi do głębi zafascynowana. Wszystko tam wydaje się takie intensywne i barwne.

  1. Prawda. Islam, jako religia, jest bardziej żywy, niż chrześcijaństwo. szczególnie to w polskim wydaniu. Bo na przykład egipscy Koptowie przeżywają swoją religijność inaczej.

 6. Ja też zgłaszam się do grona chętnych słuchaczy wszelkiego rodzaju off topow :). Artykuł jest bardzo ciekawy.

 7. Beauty Wizaż

  Dzięki, uwielbiam takie wpisy. Odkąd odwiedziłam Tunezję i Turcję jestem zafascynowana ich kulturą 🙂 Miałam fazę na czytanie Koranu z ciekawości ale takie historie opowiedziane to co innego :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne wpisy

Serge Lutens Un Bois Vanille

Przepyszny przepych Un Bois Vanille to zapach, który naprawdę łatwo jest pokochać. Ale nie po testach nadgarstkowych. Otwarcie jest dość szczególne. Z jednej strony –

Czytaj więcej »