Pachnąca morzem ektoplazma czyli Duch Czasu – Zeitgeist JF Schwarzlose

Zeitgeist do duch czasów. Z punktu widzenia filozofii pojęcie to oznacza nie tylko klimat epoki, lecz także ideę przewodnią, w nie niektórych ujęciach metaforyczną linię czasu. I ta ostatnia interpretacja najlepiej chyba pasuje do kompozycji, o której dziś opowiem.

Duch Czasu Schwarzlose opowiada o tym, że życie wyszło z wody. I, być może, do wody wróci. O ewolucji, która wystrychnęła nas na dudka wyprowadzając z oceanu na krótką ledwie chwilę. O tym, że zaleją nas masy wody z roztopionych lodowców i o tym, że wrócimy do domu. W katatoniczną ciszę dwuwodorku tlenu.

Ludzie…. To tylko woda.

Nie lękajcie się. To nie jest zapach katastrofy. To łagodna, cicha opowieść o ciepłym piasku. Zielonych wstążeczkach glonów oplatających ciało. Słonecznych promieniach przecedzonych przez migotliwą powierzchnię wody. O oddechu, który smakuje jak ambrozja.

O wychodzeniu z wody i o wchodzeniu do wody.

Od pierwszych sekund na skórze, czujemy w Zeitgeizt niezwykłą, urzekającą dwojakość brzegu. Ciepły piasek i chłodne fale. Ciepłe promienie słońca kładące się na muskanej chłodnym wiatrem skórze. Tęsknotę za pełnymi owoców gajami pomarańczowymi i nostalgię za zmysłowym tańcem podwodnych lasów.

Zeitgeist pachnie morską bryzą. Słonym wietrzykiem powoli nagrzewanym przez słońce. Krystalicznością soli. Złocistymi cytrusami rosnącymi na brzegu. Powietrzem po burzy.

Zapach jest łagodnie owocowy i łagodnie zielony zarazem. Nuty morskie dają mu świetlistość i swoistą, mineralną ostrość kojarzącą się z kryształem. Jasne, subtelnie mydlane piżmo i blada, ambrowa baza ściągają ten zielony wiatr na ziemię.

Trudno jest opisać ten zapach nutami. Został stworzony z znaczniej mierze z nowoczesnych, syntetycznych molekuł o nieuchwytnych, trudnych do opisania aromatach. Najbliżej mu do Salt Air Demeter i sama ta analogia doskonale oddaje ulotność wszelkich metafor. Odrobinę brakuje mi w nim stałego gruntu pod stopami. Takiego, jaki udało się dać nosicielowi morskiej kompozycji na przykład w Acqua di Sale Profumum Roma.

Duch Czasów to zapach stworzony z pachnącej morzem ektoplazmy. Jak to duch.

Data powstania: 2012
Twórca: Veronique Nyberg
Trwałość: ulotność zapachu nie sprzyja pomiarom. Niby ulotny, tak naturalny, że niewyczuwalny, a jednak po 8 godzinach… Wciąż tu jest.

Nuty zapachowe:
Nuty głowy ((Seksapil): ambra , balsam peru, calone, ekstrakt z alg
Nuty serca (Zmienność): piżmo, nebulone, edelonide
Nuty bazy (Awangarda): rzemienica (w nutach angielskojęzycznych podana jako Leatherwood, co obejmuje trzy różne, różnie pachnące rośliny – nuty niemioeckojęzyczne są bardziej konkretne i udało mi się docieć, że chodzi o tasmański endemit: Eucryphia lucida)

* Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jednak tylko woda. – Albert Einstein

  • Autorem wszystkich fotografii jest Eddy Tsai. Zapraszam serdecznie do odwiedzenia jego pięknej galerii: KLIK 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

7 komentarzy o “Pachnąca morzem ektoplazma czyli Duch Czasu – Zeitgeist JF Schwarzlose”

  1. Ale polot ten Niemiecko finezyjny jak i twoja interpretacja. Nabrałem ochoty na poznanie palety nowoczesnych molekuł – docelowo warsztaty to było by to. Piękne zdjęcia, niby konkret a jakby abstrakcja i na odwrót…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne wpisy

„Świat perfum” online

 . Ciekawostka dla tych, którzy mają sporo wolnego czasu. Na VoD w Onet.pl dostępne są pełne trzy odcinki filmu dokumentalnego „Świat perfum„: 1. „Historia„ 2.

Czytaj więcej »

Heeley Cardinal

. Długo Jego Eminencja czekał na wyrok. Ale też nie były to dla mnie perfumy łatwe do podsumowania. Cardinal jest zapachem chłodnym, niesamowicie przestrzennym. Jest

Czytaj więcej »

24 Gold Scent Story

Dziś przedstawię Wam ulubieńca ostatnich dni. Perfumy, dla których najpierw popełniłam głupstwo, a teraz się z tego głupstwa cieszę. Jak głuptas. 24 Gold kupiłam w

Czytaj więcej »