Trele szafranu – Santal Carmin Atelier Cologne

Santal Carmin to nie jest olfaktoryczna rewolucja. Ale przyznajmy szczerze – nie rewolucje czynią markę Atelier Cologne wartą uwagi. To uroda ich perfum.

Jeśli lubicie zapach szafranu, kompozycja Epinette podbije Wasze serca od pierwszej nuty. Przepiękny, wyrazisty, nasycony barwą, ciepły, zbytkowny aromat szafranu. Szafranu z nieutraconą subtelną, miękką słodyczą pyłku i aksamitnym, kwiatowym echem brzmiącym na skraju świadomości. Szafranu we wszystkich odcieniach karminu.

Karminowy puch

Santal Carmin to zabawa olfaktorycznymi fakturami.

Szczyt kompozycji, warstwa, która dotyka skóry i pełznie wzdłuż nerwów to ciepły, miodowo-przyprawowy szafran o fakturze miedzianego pyłu.

Drugi znaczący akord upleciony został z nut drzewnych. Miękkich jak kaszmirowa przędza, zwiniętych w krągłe motki – blade jak brzuszek skowronka.

Ostateczny szlif dają kompozycji nuty chłodne, połyskliwe, lekkie jak dźwięk trójkąta. Ślad niespożywczych cytrusów zabarwionych papirusem; blade igiełki cedru; lśniące jak lameta piżmo. Olfaktoryczne imponderabilia – niezauważalne i pozornie bez znaczenia, a jednak dające kompozycji charakterystyczną dla perfum Atelier Cologne lekkość.

Santal Carmin to kompozycja urokliwa i wdzięczna. Puszysta i lekka jak ptak. I zarazem bogata jak barwy natury.

Kompozycja, która nie wymaga wielkich słów i kwiecistych opowieści. Prosta i pyszna jak śpiew skowronka.

Data powstania: 2014
Twórca: Jerome Epinette
Trwałość: przyzwoita. Kilka godzin
Projekcja: umiarkowana

Nuty zapachowe:
Nuty głowy: limona (limetka), bergamota, szafran
Nuty serca: sandałowiec (drewno sandałowca), gwajak (drewno gwajakowca), białe piżmo
Nuty bazy: papirus, teksański cedr, madagaskarska wanilia

Źródła ilustracji (na wszystkich zdjęciach szafranowe, puchate gile – nie użyłam jednak nazwy tych ptaszyn w tekście z obawy przed skojarzeniami i niezamierzonym efektem komicznym):

 • Pierwsze zdjęcie pochodzi ze strony fenomenalnego fotografa natury, autora między innymi „Ilustrowanej encyklopedii ptaków Polski” – Mateusza Matysiaka. Szczerze zachęcam do wejścia na www.mateuszmatysiak.pl – człowiek robi przepiękne zdjęcia ptaków i nie tylko. Naprawdę, naprawdę szczerze polecam!
 • Drugie zdjęcie jest problematyczne. Jest to niewątpliwie fotografia rosyjskiego autora – najstarsze źródło, do jakiego dotarłam to strona www.n-svirsky.ru
 • Podobny problem mam z ostatnim zdjęciem. Rosjanie niefrasobliwie podchodzą do praw autorskich (niestety) i zanim zdjęcie podkradać zaczęły polskie serwisy z tapetami na pulpit, pojawiło się ono w sieci w setkach powieleń. 🙁

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

13 komentarzy o “Trele szafranu – Santal Carmin Atelier Cologne”

  1. Klaudia Heintze

   Wiedziałam, że Ci się taka prosta historia spodoba. jeszcze myślę o Murszafce. Ja jestem zakochana w tym zapachu. Mam trzydziesteczkę i chyba zbyt szybko mi się skończy…

  1. Klaudia Heintze

   On nie jest lekki. To głównie sandałowiec i szafran. Jest lekki jak grubiutki ptaszek, nie jak morska bryza. 🙂

  1. Klaudia Heintze

   Jest bardzo przyjemny. Nie wiem, czy opis nie wyszedł mi nazbyt niefrasobliwie. To naprawdę porządne, drzewno – przyprawowe perfumy. Tyle, że miłe. 🙂

  1. Klaudia Heintze

   Mam nadzieję, że będzie w Polsce. Markę ma w ofercie Quality, a oni robią świetne próbki: duże i z atomizerem. Serio mam nadzieję, że dadzą się skusić tej kompozycji. Śliczna jest.

 1. Ars Longa Vita Brevis

  O jakie gile są urocze! Nie wiedziałam, że one tak wyglądają. Niestety nie znam się na ornitologii 🙂
  Bardzo lubię szafran, myślę, że ten zapach mógłby mi się spodobać. Gdy na niego trafię, od razu przypomnę sobie Twoją recenzję i kochane, puchate ptaszki o czerwonych brzuszkach 🙂 Wikipedia podaje, że śpiewają "diu, diu, diu lub cicho wyćwierkują "dy" lub "ryr".

  1. Klaudia Heintze

   Gile są absolutnie śliczne. W ogóle wszelkie małe, okrągłe ptaszki mnie rozczulają.

   natopiast zapisy treli mnie rozwaliły. Od razu przypomniało mi się "Ptasie radio" Tuwima. 🙂 🙂 🙂

 2. Brzmi niewinnie, nie typowo szafranowo… Uroczy i przyjacielski. Zdjęcia niezwykle oddają nastrój.

  _narde

 3. Zapach jest rzeczywiście "puchaty" i pięknie drzewny. Bardzo przyjemnie się go nosi i bardzo przyjaźnie reaguje na niego otoczenie. To moje ubiegłoroczne odkrycie i już jestem przerażona ze kiedyś flaszka się skończy, a cena niestety nie zachęca do zakupu nowej.
  Recenzja oddaje charakter zapachu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne wpisy

Susanne Lang Cashmere

. Pani Lang robi mnie w bambuko tymi swoimi zapachami. Tu mamy Kaszmir w nazwie, nuty takie, że człowiek nieomal ślini się przy czytaniu, a

Czytaj więcej »

Cannabis Flower by Demeter

Mało Cannabis, mniej Flower Pierwsze pytanie, które przyszło mi do głowy, gdy dowiedziałam się o tym, że jedna z moich znajomych nabyła ten zapach brzmiało:

Czytaj więcej »