Wąchanie może uratować życie - wieści w sprawie COVID-19Wąchanie może nam uratować życie!Amerykańska Akademia Otolaryngologii opublikowała wczoraj wyniki badań nad objawami choroby wywoływanej przez koronawirusa i wyniki tych badań mogą znacząco ułatwić nam autodiagnozę. KLIK
Okazuje się, że jednym z objawów zarażenia COVID-19 są zaburzenia odczuwania zapachu i smaku.
Najczęściej występuje ostra anosmia i dysgeusia czyli brak wrażliwości na zapachy oraz zaburzenie odczuwania smaków.

Wedle badań przeprowadzonych w Niemczech, 2 na 3 pacjentów raportowało anosmię. Rzecz w tym, że podczas standardowego badania nie pyta się o ten symptom, więc NIE MA DANYCH dotyczących częstotliwości występowania tego konkretnego objawu.
Akademia postuluje dodanie anosmii i zaburzeń odczuwania zapachów do symptomów COVID-19, gdyż pozwoli to zebrać dane.

Ważne: nie katar - tylko samo nie wyczuwanie zapachów.
Jeśli przestajecie czuć zapachy, jeśli zmienia się Wasze odczuwanie smaków lub (rzadko) odczuwacie zapachy jako wyjątkowo mocne i uciążliwe (hyposmia) - może to być symptom zarażenia COVID-19. Nie musi.

Powinniście zrobić test. Unikać kontaktów z ludźmi. Odżywiać się zdrowo, odpoczywać, dużo spać.Aneks wynikający z pytań:


Jak sprawdzić, czy z naszym węchem wszystko ok?

Powąchać coś. Najlepiej coś, o czym wiecie, że pachnie i czego zapach dobrze znacie. Jeśli odczuwacie go jak zawsze -  to przynajmniej pod tym względem, wszystko ok. Podobnie - prowizorycznie - zbadać można smak. 

 

Dbajcie o siebie kochani, siedźcie w domkach, a ja postaram się dostarczać Wam mnóstwo treści do końca kwarantanny.

***

Informację udostępniam także jako post zwyczajny na blogowym Facebooku - żeby łatwiej było udostępnić i rozpowszechnić. To nie jest wpis dla zasięgów, to nie jest wyścig o lajki. Możecie rozpowszechniać jak chcecie.

Na bloga wrzucam, bo zwrócono moją uwagę na to, że nie wszyscy mają Facebooka. Słusznie. Dziękuję.
Aneks wtóry:

Informacje
Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii zdają się potwierdzać doniesienia z linii frontu walki z wirusem.
Prasa donosi, że u siedemnastolatka z Ostrowa Wielkopolskiego, u którego potwierdzono zarażenie koronawirusem nie stwierdzono klasycznych objawów, takich jak kaszel czy temperatura; pojawiły się u niego natomiast zaburzenia odczuwania smaku i zapachu.

Linki do artykułów:
Newsweek
Onet

Sport SE (z informacją, że w szpitalu Sacco objaw miało 2 na 3 zarażonych pacjentów oraz, że utrata smaku i węchu występuje również u tych, którzy nie mają żadnych innych symptomów.)
WP

RMF 24
Rynek Zdrowia

Komentarze

  1. Na szczęście u mnie wszystko ok. Zapach z kociej kuwety wyczuwam z drugiego końca mieszkania :D A w ogóle to bez zapachów nie funkcjonuję, w domu też używam perfum, bo lubię :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. To Wy sprawiacie, że to miejsce żyje. :)

Popularne posty