Perfumy tylko dla orłów – Zeybek Pekji

 
– Komponując Zeybek miałem w głowie postać męską, ale zapach daleki jest od tego, co nazywamy „perfumami męskimi”. Taniec, który dał nazwę kompozycji stanowi zachwycający element egejskiej kultury. Pozbawiony zasad dotyczących poruszania i niejednoznaczny rytmicznie, jest on trudny do wykonania i tancerz zazwyczaj tańczy go odurzony – by stłumić świadomość własnego ciała. Zapach oscyluje wokół kontrastujących akordów, inspirującej samoakceptacji i poczucia dumy – mówi o swojej kompozycji Ömer Ipekçi, twórca o nos marki Pekji, która dziś wkracza na łamy mojego, zupełnie nieskromnego, bloga o perfumach. Oczywiście nieskromnych.

Zdjęcie: www.kulturportali.gov.tr

Zeybek otwiera triada kontrastów.

Tonu temu niezwykłemu otwarciu nadaje lawenda. Wietrzna, eteryczna, prawie kamforowa. Dotykalnie chłodna. Wyraziście lilowa, jak śmietana z kroplą nadmanganianu potasowego.

Szeleszczącą łagodność daje lawendowej nucie kumaryna. I pacha się na klawiaturę dodatkowa litera – żeby napisać kumarynka. Sucha, szeptana, sprawiająca, że lawendowe niebiosa nie płaczą deszczem.

Trzeci akcent to cytrusy. Wytrawne, pozbawione radosnej niewinności, chmurne i zadumane.

Jestem przekonana, że tworząc ten pierwszy, dystynktywny akord Ömer Ipekçi nie celował w urodę; w urodziwość. Tylko w ten niezwykły faktor sprawiający, że od pierwszego wdechu jest Zeybek kompozycją niebanalną.

Po chwili szorstki, szeleszczący, wymięty błękit otwarcia zmienia fakturę. Pojawiający się z opóźnieniem, z ociąganiem wręcz narcyz daje zapachowi nieco miękkości.

Nuty tytoniowe, labdanum ze zwodniczym niuansem skórzanym i zawieszona na skraju percepcji animalność nadają kompozycji głębi, którą określiłabym jako puszystą – ale tylko przez kontrast z otwarciem. Bo nawet ułożony na skórze i (powiedzmy) wygrzany Zeybek jest puszysty tylko relatywnie.

Zdjęcie: www.kulturportali.gov.tr

 

Zeybek jest tańcem wojowników. Rozbójników, obrońców egejskich wiosek. Takich tamtejszych Janosików, Ondraszków i Robinów w kapturach. Ruchy taneczne są szorstkie, zamaszyste, zagarniające przestrzeń. Według interpretatorów inspiracją dla mowy ciała tancerzy zeybek jest sposób poruszania się drapieżnych ptaków. I ta drapieżność i przestrzeń jest w tej kompozycji!

Chłód, szorstkość i kompletny, uderzający brak słodyczy opowiadają historię i specyfikę tego niezwykłego tańca w sposób doskonały. Metaforyczny i dosłowny zarazem.

Zeybek to dobre, interesujące perfumy. Ale opowiedziane wraz z legendą i inspiracją w postaci specyficznego, obrazowego tańca stają się czymś więcej.

Data premiery: 2018
Kompozytor: Ömer Ipekçi
Trwałość: to największy mankament Zeybeka. Jest po prostu kiepska.

Nuty zapachowe:
bergamota, siano, lawenda, skóra, cytryna, piżmo, narcyz, tytoń, tonka, wetiwer

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

16 komentarzy o “Perfumy tylko dla orłów – Zeybek Pekji”

  1. Po ostatnich testach całej masy słodkości od Kerosene (Follow i Sweetly Known) zapach, który zapowiada "Chłód, szorstkość i kompletny, uderzający brak słodyczy (…)" i ma w sobie drapieżność ptaków brzmi naprawdę pociągająco. Nie umiem sobie wyobrazić lawendy takiej niemal łagodnej, bo na mnie komponuje się ostro, drapiąco, surowo i wojowniczo. Naprawdę brzmi bardzo, bardzo interesująco.

    1. Klaudia Heintze

      Ona nie jest łagodna. I zarazem jest łagodna. Jak zimny wiatr.
      Nie lubię tej nuty, ale nie da się jej nie podziwiać i nie doceniać.

    2. Chyba wyobraziłam sobie lawendę, która jest "jak śmietana z kroplą nadmanganianu potasowego" właśnie jako łagodną, ale mówisz, że jednocześnie jest i nie jest łagodna… Podoba mi się taka niejednoznaczność. Ciekawe jak się nosi

    3. Klaudia Heintze

      Intrygująco. Na skórze Zeybek zwraca uwagę. Na siebie. Samego.
      Co pewien czas przystaję i wącham.

    4. Nie wiem dlaczego ale słowo intrygująco zawsze działa na mnie elektryzująco i choć w lawendzie czuję drapieżnie, choć mega czysto 😉 to jednemu, testowemu psiknięciu nie powiem NIE 😃

    5. Oooo! Robi się coraz ciekawiej 😉 Ja dzisiaj testuję Hyde i też nie pachnę czystością. Koleżanka z pracy wchodząc do pokoju orzekła, że chyba gdzieś wylewają asfalt, bo czuć zapach smoły 😀

  2. Rzeczywiście, jest coś w ruchach tancerzy, co przypomina ruchy ptaków. Choć dla mnie, bardziej brodzących niż drapieżnych :D.
    Cóż, nuta lawendy nie dala mi wyboru, nie dołączę do tancerzy, zadowolę się rolą widza :).

    1. Klaudia Heintze

      Ja także nie lubię nosić lawendy. Zimno mi w niej. 😉 Ale jestem zadowolona, ze poznałam te perfumy.
      Choć… to akurat u mnie dotyczy wszelkich doznań. Lubię poznawać, doświadczać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne wpisy

Oud Maison Francis Kurkdjian

Perfumy komponowane przez Francisa Kurkdjiana wciąż mnie zaskakują. Kompozycje, których skład zawiera obietnicę olfaktorycznych rozkoszy bieszą się na mojej skórze i foszą, zaś zapachy, których

Czytaj więcej »

Słodkie monstra by Demeter

Cotton Candy     czyli Syntetyczny, lepki glut Jeśli to jest zapach waty cukrowej, to ja jestem Sobieski pod Wiedniem! I pomyśleć, że rozważałam kupno flaszki

Czytaj więcej »