Niszowe marki, które mają powiązania z Rosją

Wracam dziś z tematyką ukraińską. Wojna za naszą granicą trwa i trudno nie obawiać się tego, co stanie się jeśli Ukraina upadnie.
Wiem… każdy z nas robi co może i to nie jest blog o polityce.
To jest blog o perfumach.
I dlatego o perfumach dziś piszę, ale jest to tekst o perfumach w kontekście wojny.

Niespełna rok temu publikowałam listę firm związanych z szeroko pojętymi kosmetykami, które handlują lub nie handlują z Rosją.
Dziś pora na aktualizację uzupełnienie tej listy o firmy rosyjskie, ale nie tylko. Znajdziecie tu także marki niszowe i indie, które… powiedzmy kolaborują z agresorem. Bo pecunia non olet – pieniądze nie śmierdzą.

Od razu we wstępie zaznaczam, że informacje w tekście oparte są na tym, co pojawia się na ukraińskiej Fragrantice i o ile informacje o pochodzeniu czy właścicielach marki można sprawdzić i starałam się to zrobić, o tyle podając informacje o wydarzeniach w Moskwie bazuję wyłącznie na relacjach.
Jeśli ktoś z Was potrafi zweryfikować te wiadomości albo dodać nowe marki do listy – z radością edytuję post i wprowadzę poprawki, uwagi, a najchętniej zdementuję wiadomości i na przykład oczyszczę imię Oliviera Crespa. 🙁

Flaga Federacji Rosyjskiej i ręce wystające z czerwonego pasa
Autorką grafiki jest ukraińska artystka Valeri Kamelkova

Marki oficjalnie rosyjskie – według serwisu Fragrantica, który, podkreślmy, także nie zamyka rosyjskiej strony i współpracuje z rosyjskimi autorami. Albowiem tajemnicą Poliszynela jest, że choć firma jest amerykańska, połowa kapitału jest rosyjska. Dodatkowo podobno usuwane są z rosyjskiej Fragrantiki komentarze „polityczne” i blokowani są ich autorzy.

Popularne rosyjskie marki perfumeryjne

Acidica Perfumes
Anna Zworykina Perfumes
Art Deco Perfumes
Art of Seduction
Art&Nos
Artemis of Switzerland
Aurora Borealis
Brocard
Christine Lavoisier Parfums
CIEL Parfum
Cosmogony
Edgardio Chilini
Faberlic
Fakoshima
For Or To
Incarna parfums
Ladanika
Le Ré Noir
Les Destinations
Maori Collection
My Alchemy
Natura Siberica
Nimere Parfums – która to marka wsławiła się także bardzo niestosownymi pomysłami marketingowymi, z perfumami Molestowanie Seksualne włącznie.

Nose Perfumes
Odetu
Odoratika
OsmoGenes Perfumes
Parfums Constantine
Parfums Gentye
Pokrovka Trading House
Reflexion
Ruby Rose (tak, ci od makijażu)
Sergio Nero
Siordia Parfums
Slava Zaitsev
Soul of Russia
Vero Uomo
Voronoi
Wild Drops Parfums
YanFroloff
Новая Заря (Nowaya Zarya)
Северное сияние (Siewiernoye Siyaniye)

Istnieje także marka Alla Pugacheva – i tu słowo o samej Pugaczowej. Otóż gwiazda rosyjskiej piosenki (taka ichniejsza Maryla Rodowicz) otwarcie wystąpiła przeciwko Putinowi i agresji na Ukrainę. Ale ona od lat mieszka w Izraelu i, w przeciwieństwie do wielu obywateli Federacji Rosyjskiej, ma dostęp do zewnętrznych, niezależnych od putinowskiego reżimu mediów.

Pełna lista rosyjskich marek perfumeryjnych na serwisie Fragrantica: KLIK

Rosyjskie marki zarejestrowane w innych krajach

Najpierw metodologia. W tym filmie Ola Nasonowa – ukraińska blogerka perfumeryjna szczegółowo wyjaśnia, jak sprawdzić, skąd realnie pochodzi marka i kto jest jej właścicielem.
Film jest, niestety, tylko po ukraińsku.

Korzystając z tej metody ukraińscy miłośnicy perfum wytropili następujące rosyjskie marki:

 • State of Mind
 • Attar Collection – rosyjska marka zarejestrowana w Emiratach Arabskich
 • Vivienne Sabo
 • Negligee – rzekomo Ukraina
 • Nowa marka Anomalia, którą już zaczęto aktywnie promować, również należy do Rosjanina.
 • Vilhelm Parfumerie to marka, założona i zarządzana do dziś przez rosyjskiego biznesmena Władimira Davidi.
 • Anomalia – założycielem jest rosyjski reżyser. Mieszka we Francji, ale nadal wystawiała sztuki w Moskwie.
 • Arabesque Parfums – kapitał rosyjski
 • Zelinsky & Rosen – marka częściowo rosyjska

Dochodzi do tego Sister’s Aroma – marka rzekomo Ukraińska, ale podobno zlokalizowana na Krymie (zaanektowanym przez Rosję) i do tego produkująca klony popularnych zapachów.

Marki, które promują się w Rosji i sprzedają w Rosji:

 • Tiziana Terenzi w 2023 otworzyła co najmniej dwa swoje butiki w Moskwie. 
 • Betty Barclay ma wciąż otwarte dwa butiki w Moskwie.
 • Wszystkie marki L’Oréal podobno są normalnie, bez zmian dostępna w całej Rosji.
 • Tous – butiki otwarte w Moskwie
 • Jenny Glow pojawiła się ostatnio oficjalnie i z prasową promocją na rosyjskich półkach.
 • Filippo Sorcinelli, Sonia Constant i Ella K, Room 1015, Tesori d`Oriente wymieniane sa jako marki na czarnej liście. W kwestii Sorcinellego i Soni Constant znana jest ich fascynacja Rosją, ale ja osobiście nie potrafię potwierdzić fizycznej obecności ich produktów w Rosji. Wytropiłam tylko, że perfumy Sorcinellego faktycznie sprzedawane są na rosyjskich stronach internetowych (ale czy on o tym wie?) oraz że 4 czerwca 2022 (więc już po wybuchu wojny) w Lampoon Magazine ukazał się wywiad z Sonią Constant, w którym opowiadała ona o swojej fascynacji Rosją. Wywiad został usunięty ze strony magazynu. Na liście punktów sprzedaży Ella K (marki, której Constant jest nie tylko perfumiarką, ale też współwłaścicielką) nie ma żadnej lokacji w Rosji, są za to cztery lokacje w Ukrainie.
  Kolejne marki, które (nadal podobno i według ludzi piszących na ukraińskich stronach) są normalnie dostępne w Moskwie: Byredo i Penhaligons. Nie potrafię tego potwierdzić i mam naiwną nadzieję, że wkradł się jakiś błąd.
 • Widziałam też posta o tym, że dostępne są w Moskwie perfumy Frederic Malle – choć Mamme przecież należy do koncernu Estee Lauder, którego odejście z rosyjskiego rynku potwierdzają konsekwentnie wszystkie moje źródła.
 • Yves Rocher to jedna z najbardziej znanych zachodnich firm, która odmówiła bojkotu Rosji i zaprzestania tam swojej działalności podczas masowej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę.
  Roczny obrót Groupe Rocher wynosi około 3 miliardy euro. Do rosyjskiego budżetu w 2022 roku firma „Yves Rocher Vostok” wpłaciła podatki w wysokości około 6 mln dolarów.
 • Avon sprzedaje normalnie. Wydają katalogi na Rosję
 • Oriflame sprzedaje normalnie. Wydają katalogi na Rosję

Wydarzenia

Na koniec kilka „dowodów anegdotycznych”, które akurat łatwiej sprawdzić, szczególnie jeśli ktoś ma Telegrammę.

 • Marka Soul of Mine, pozycjonująca się jako ukraińska albo francuska (zależy od medium), rozdała w konkursie na rosyjskiej Fragrantice pięć flakonów swoich perfum. Co ciekawe, link do rozdania już nie działa.
 • Olivier Cresp ze swoją marką Akro zorganizował niedawno w Moskwie prezentację swoich zapachów z udziałem rosyjskich blogerów perfumeryjnych.
 • New Notes – w 2023 roku w przestrzeni klubowej Noodome odbyła się zakrojona na szeroką skalę prezentacja zapachów włoskiej marki. Z tej okazji współzałożyciel i dyrektor artystyczny marki Eric Minati osobiście przyjechał do Moskwy.
 • Roads – Informacje prasowe z 20.05.2022.
  Jakie nowe produkty przywiezie Roads do Moskwy 22 maja? Kolekcja zapachów Roads to linia 10 perfum dedykowanych młodszemu pokoleniu. Danielle Ryan przez ponad dwa lata ściśle współpracowała z mistrzami perfumiarstwa, opracowując zapachy inspirowane ciekawymi miejscami, ludźmi, momentami historycznymi, emocjami, doświadczeniami i sztuką. Mieszanka nieoczekiwanych nut i oryginalnych połączeń wyróżnia te wyjątkowe perfumy, produkowane w Wielkiej Brytanii przy użyciu wyłącznie najlepszych naturalnych składników.
  1 piętro, TSUM
  Petrovka 2
 • Marka Parfums de Marly w lutym 2023 zorganizowała w Moskwie bardzo luksusową premierę perfum Valaya.
  Użytkowniczka Soul tak opisuje tę imprezę na ukraińskiej Fragrantice:
  „Był tam cały rosyjski perfummeryjny wielki świat.
  Wystawny stół z jedzeniem, prezentacje wideo, blichtr i przepych, piękno dookoła. Butelki, szampan i tak dalej…
  Jednocześnie mamy rocznicę inwazji na pełną skalę…
  I dwa równoległe światy: błyszczące, szczęśliwe, dobrze odżywione twarze Rosjan i niekończący się niepokój, ostrzał, łzy, ból, wspomnienia – w naszym kraju.
  A najbardziej obrzydliwe są ogromne bujane konie jako dekoracja przed wejściem do budynku, w którym odbywała się prezentacja.
  I te same bujane konie na naszych infografikach strat podczas Wielkiej Wojny. Te konie były używane do oznaczania martwych dzieci na naszych infografikach…
  Kiedyś chciałam mieć kilka flakonów perfum tej marki.
  Ale po tym balu szatana skreśliłam wszystko, co planowałam kupić. Nie interesuje mnie już ich badziewie.
  Niech się udławią naszą krwią.”

Na koniec informacja wcale nie pocieszająca. Otóż marki, które NIE sprzedają w Rosji niekoniecznie robią to ze szlachetnych pobudek.
Oto zrzut ekranu z wiadomością od Giovanniego Sammarco – właściciela niszowej, niezależnej marki Sammarco:

giovanii-sammarco

Nie wprowadzam poprawek do Listy firm handlujących i niehandlujących z Rosją na podstawie informacji z tego artykułu, ponieważ tamten tekst powstał na postawie oficjalnego badania Uniwersytetu Yale. Natomiast ten, jak zaznaczyłam na początku, jest efektem lektury ukraińskiego forum.

Dlatego:
Będę wdzięczna za wszelkie dodatkowe informacje: poszerzające, potwierdzające albo dementujące treści zawarte w artykule.
Będę wdzięczna za komentarze i Wasze opinie.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

4 komentarze o “Niszowe marki, które mają powiązania z Rosją”

 1. Chyba powinna też powstać taka lista dla Izreala, który przez pół roku niszczenia Gazy zabił już 15000 tysięcy dzieci. To 30x więcej, niż Rosjanie zabili na Ukrainie.

  1. O tak. Sytuacja w Izraelu i Palestynie jest straszna. Choć Palestyna nie ułatwiła nam zadania atakiem Hamasu. Ale tak, masz rację. Tyle, że nie czuję się kompetentna w temacie na tyle, by tworzyć listy. Nie mam też nikogo w Izraelu, komu mogłabym podesłać tekst do sprawdzenia. 🙁
   W strasznych politycznie czasach żyjemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne wpisy

Wyniki loterii SSS

. Witam wszystkich uczestników zabawy, w której nagrodą jest zestaw próbek Sonoma Scent Studio przegotowanych przez Laurie Erickson i skromnie wzbogacony przeze mnie o próbkę

Czytaj więcej »