Serge Lutens Vetiver OrientalBalet w pięciu aktachMiał być wetiwer i jest wetiwer! Ale i tak... nie tego się spodziewałam.

Vetiver Oriental zaczyna się bardzo szczególnym zapachem rośliny tuż przy ziemi, tego jasnego, miękkiego fragmentu łodygi, który dopiero co wyjrzał z wilgotnej gleby.
Zieloność zapachu jest raczej potencjalna, niż rozwinięta, przywodzi na myśl bardziej bulwy, cebule kwiatowe, kłącza, niż rozwinięte, pyszniące się w słońcu liście.
Coś jak zapach dość świeżego siana, ale z dołu stogu...

I to jest część pod tytułem "Vetiver".
Potem zaczyna się odcinek zwany "Oriental".

Najpierw pojawiają się ciepłe promyki nut (naprawdę nie potrafię tego trafniej nazwać) balsamicznych, słodko dymnych i wielki pęk gałęzi młodego gwajakowca. Piękny moment w tym bukiecie aromatów!

Na tym uroczym tle zaczyna po chwili połyskiwać wilgotna wanilia i gdzieniegdzie świeże ziarna kakaowca.
To, co jest w tym zapachu fascynujące i niezwykłe, to fakt, że te nuty są ruchliwe, niestabilne, zmienne - szczególnie kakao nie tylko pojawia się i znika, ale jeszcze do tego zmienia się, wysycha, wysładza, mutuje z postaci ziaren w postać bliższą czekoladzie... Naprawdę warto zwrócić szczególną uwagę na ten kakaowy taniec.

W dalszym ciągu życia zapachu pojawia się w nim etap nutek "piórnikowych" - połączenie zapachu kredek ołówkowych z gumką - Myszką (nie chińską pachnącą, tylko taką typowo gumkową). To, dla odmiany, najmniej lubiany przeze mnie "akt" tej sztuki.

Na szczęście później już zapach rozwija się jak normalny, przyzwoity Lutek: nuty drzewne (sandałowiec na echu gwajakowca), piżmo, charakterystyczna słodycz, tym razem bez arakowej cierpkości, za to ze świetnie współpracującym z początkiem zapachu śladem wilgotnego mchu.

Ogólnie baza zapachu jest nieco miększa, niż w większości produktów Palais Royal, łagodna, świetnie zbalansowana.

Całość kompozycji naprawdę niezwykła, ruchliwa, zasługująca na choć jednokrotne "prześledzenie" od początku do końca. A koniec trwa dłuuuuugo i jest wspaniały.

Data powstania: 2002
Twórca: Christopher Sheldrake

Nuty zapachowe:
nuta głowy: sok z drzewa, irys pallida, ściółka leśna
nuta serca: korzeń wetiweru, drzewo gwajakowe, akord drzewny, czekolada
nuta bazy: piżmo, mech, drzewo sandałowe, labdanum

Komentarze

Popularne posty