Kim jest Majda Bekkali...?

...W projekcie pod tytułem Majda Bekkali?Już tłumaczę się z pytania. Głupiego tylko pozornie.

Otóż na Fragrantice pojawił się właśnie artykuł Sandry Raicevic Petrovic dotyczący perfum sygnowanych nazwiskiem Bekkali. W artykule wyraźnie i jednoznacznie napisano, że twórcą perfum Songe Pour Femme jest Dorothee Piot, zaś wersji Pour Homme współpracująca wcześniej między innymi z Givenchy i Diorem Marina Jung-Allegret.

Pytam więc pozornie głupio, jaką rolę pełni w tym projekcie sama Majda Bekkali, której imię nosi firma, i której śliczne zdjęcia towarzyszą promocji perfum, skoro ani nie stworzyła zapachów, ani nie zaprojektowała flakonów?
I odpowiadam sobie, że pewnie jest spiritus movens projektu, ikoną, wizytówką i żywą reklamą. Jak Tom Ford. Tylko Toma Forda kojarzę jako projektanta, a Majdy nie. 

A piszę o tym dlatego, że moje recenzje obu Songe bazowały na przekonaniu, że Bekkali jest młodą, zdolną perfumiarką. Okazuje się, że nie jest. A mnie się nie chce zmieniać tekstów... 

Dodam do nich na końcu linka do tej notki. Jestem sprytna. :)

Komentarze

 1. Specjalnie nie zaskakuje mnie ten stan rzeczy. Gdybym kiedykolwiek dysponował odpowiednimi funduszami, stworzył bym własną linię perfum. Firmowałbym ją, nadawał kierunek, brał udział w ocenie projektów itd., ale zapachy robili by dla mnie zawodowcy. Linię zapachów mógłbym spokojnie nazwać swoim nazwiskiem. Tak a propos: czy mamy jakiekolwiek dowody na to, że architekt i jubiler Durbano sam własnoręcznie tworzy perfumy, czy może robi to dla niego fachowiec? Bo ja mam akurat w tym przypadku mieszane uczucia.... Tauer wiem że robi na 110%. Mona Di Orio również. Corticchiato na pewno. Podobnie Ghislain. Nie wiem czemu, ale Durbano jakoś mi podpada...

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście Tom Ford to człowiek- instytucja i gwiazda świata mody. A Bekkali? No cóż...Ktokolwiek...

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie, ciekawe... :)
  Choć nie po to, by zaraz chwytać za kołnierz, dostarczać do cyrkułu czy lustrować, lustrować, lustrować. ;) Ale po prostu, z ciekawości, może nieco z recenzenckiego obowiązku.
  Zwłaszcza, że konkretny twórca kompozycji zapachowej jednak ma dla nas duże znaczenie, czyż nie? Żonglujemy nazwiskami, które wielu nie kojarzą się z niczym, mimo że z efektem ich pracy stykają się codziennie.
  Dlatego miło byłoby wiedzieć, kto "miesza" dla Durbano, Forda czy właśnie Bekkali. :) Bez podtekstów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Też nie sądzę, by Durbano robił swoje zapachy sam. :) Ale widzę zasadniczą różnicę. Durbano jest jubilerem. Jubilerem szczególnym, rzekłabym "kamieniarzem". Perfumy, które firmuje swoim nazwiskiem mają ścisły związek z jego zawodem i talentem. Flakony są proste, a ich zawartość nie tylko nazwą, ale i zawartością (koraliki) nawiązuje do fachu człowieka, który dał firmie imię i twarz.
  Bekkali zaś sprzedaje cudze kompozycje zapakowane w cudze rzeźby. Jak dla mnie te perfumy powinny nazywać się Justamon. Choć tak, jak pisałam: uważam, że rzeźby Justamon sa o kilka klas ciekawsze, niż zapachy Songe.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ups. Napisałam nie po polskiemu, ale mam nadzieję, że sens wypowiedzi daje się wychwycić. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiedźmo, kto miesza dla Durbano chciałabym wiedzieć! Oj jejku, jak chciałabym, chciała...!
  Nie umniejszając zasług przystojnego Oliviera, jeśli te klejnoty namieszał mu jeden człowiek, to natychmiast stawia go w gronie moich ulubionych mieszaczy. :)
  A Ford... Jego zapachy są takie, jak i on. Przeżyję bez wiedzy, kto mu miesza. :]

  OdpowiedzUsuń
 7. Sabbath co do Forda to lepiej nie brnij ;-)
  A co do Durbano zgadzam się. Jego perfumy ściśle wiażą się z nim i tym co robi. Ich twórca - ktokolwiek nim jest - jest dla mnie geniuszem.

  OdpowiedzUsuń
 8. O ile to jeden twórca.
  A Forda bronił będziesz? :. :p

  OdpowiedzUsuń
 9. W sumie masz rację. Nie. Ale ktoś za nim nie przepada. ;)))

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. To Wy sprawiacie, że to miejsce żyje. :)

Popularne posty