O synestezji w języku - artykuł Magdaleny Zawisławskiej


Jeśli ktoś z Was zainteresowany jest krótką, przystępną analizą zjawiska synestezji w języku, zapraszam do lektury tekstu dr Magdaleny Zawisławskiej zamieszczonego na stronie Srebrzystoturkusowa cisza.
Autorka jest językoznawcą i naukowcem, jednak temat zaprezentowała w sposób bardzo przystępny, ilustrując go barwnymi (sic) przykładami synestetycznych opisów. Fakt, że dr Zawisławska posłużyła się w tekście fragmentem jednej z zamieszczonych na Sabbath of Senses recenzji jest dla mnie zaszczytem.

Polecam: 

Komentarze

 1. Autorka musiała się zdrowo naszukać zbierając materiały do tej publikacji. Gratuluję! To z całą pewnością powód do dumy i radości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytane. A czy to nie jest tak że dane określenia przypisane konkretnemu zmysłowi są na tyle umowne, przez co nie wpełni faktyczne. Że jaki widać, użyczenie ich w celu opisania odczuć odbieranych innymi zmysłami wcale nie jest mniej realne w ostatecznym rozumieniu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że nie jest. Nawet w oficjalnej nomenklaturze w zapachu występują nuty i akordy, a barwy dzielą się na ciepłe i zimne. Ludzki mózg to fenomen - bo przecież wszystko nam się ładnie, intuicyjnie składa w spójny system. :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. To Wy sprawiacie, że to miejsce żyje. :)

Popularne posty