Banalny drapieżnik – Sharky S4P

Nazwa budzi wielkie nadzieje: Sharky to jeden z pustynnych, marokańskich wiatrów. Pustynia i Maroko w perfumach mają już swoistą renomę. 🙂

Wiejący ze wschodu lub południowego wschodu Sharky to jeden z wietrznych cichych zabójców – latem przynosi morderczy upał, zimą równie morderczy ziąb. Mnie dziś przyniósł rozczarowanie.

Tak od lat, tak od lat…*

Pierwsze akordy tej wietrznej opowiastki są po prostu przyjemne. Ładny, perfumeryjny akord kwiatowy doprawiony subtelnie słodkim, świeżym akcentem owocowym. Bardzo ładnie. I bardzo nijako, uczciwie pisząc. Nie tego oczekiwałam.

Na plus Sharky’emy policzyć można po pierwsze to, że róża nie pożarła bzu, po drugie zaś to, że… jest ładny. 🙂

Minusem jest wszystko inne. Brak charakteru i brak jakiegokolwiek związku z tytułem będą moimi podstawowymi zarzutami. Ale w sumie, cóż to za zarzuty? Że za ładnie? I że zbyt przyjemnie?

Rozwój kompozycji przebiega wedle zasad ustalonych na wstępie: zapach ogrzewa się, wypełnia, pojawiają się nutki piżmowe, a tuż za nimi miękka, orientalna, waniliowa baza.

Najciekawszym elementem jest tu jaśmin: brzmiący nietypowo, niezbyt grzecznie, z wyraźnie podkreślonym zwierzęcym szczytem zapachowego spektrum. Nie jest to nuta dominująca, wystarczająco jednak wyraźna, by ocalić Sharky przed zarzutem epatowania zgrzytającym w zębach banałem, który to zarzut trochę mi się pchał na klawiaturę.

Gdyby Sharky nosił imię jakiegoś etezyjskiewgo cherlaka, pewnie nie czepiałabym się tak bardzo. Ale Maroko, zabójcze temperatury i śmierć na pustyni? Chyba z nudów.

Data powstania: 2012

Trwałość: z 6 godzin. Ale co z tego?

Nuty zapachowe:

Liście figi, czerwona róża, pąki bzu, jaśmin, piżmo, wanilia, sandałowiec, cedr

* Wszystkie tytuły recenzji zapachów S4P są fragmentami wiersza Grażyny Łobaszewskiej „Czas nas uczy pogody” pięknie wyśpiewanego przez Stanisława Soykę.

Źródła ilustracji:

 • Autorem pierwszego zdjęcia jest A WEN. Zapraszam do galerii: KLIK.
 • Zdjęcie drugie – nerytaa. Galeria: KLIK.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

7 komentarzy o “Banalny drapieżnik – Sharky S4P”

 1. Przypominają mi się napomnienia wykładowców na studiach, abyśmy pamiętali by pisać na temat, bo nawet najlepsza praca rozmijająca się z tematem dostanie po nosie. Wygląda na to że tu jest podobnie 😉

  1. O to to!
   Nie przeszkadzają mi ładne perfumy, ale jeśli ktoś nawie je Sharky, to oczekuję choć trochę charakteru.

 2. Perfumoholiczka

  Mimo wszystko jaśmin połączony z nutami zwierzecymi brzmi intrygująco. Trzeba będzie wypróbować. Na razie najbardziej ekscytuje mnie Laawan.

  1. Dla mnie jaśmin ma jakiś fizjologiczny, zwierzęcy element w spektrum zapachowym i lubię go.
   Jeśli chodzi o zapachy S4P – podoba mi się schyłek Aurisse. I ostatni opisany – Skiron.

 3. Brulion malarski. Justyna Neyman

  I tuś mnie zdziwiła – zrozumiałam, może niedobrze, ze brak charakteru wynika z tego, że perfumy są ładne i przyjemne.

  1. Taki miałam plan pisząc, ze zarzuty o to, ze za ładnie nie są prawdziwymi zarzutami. 😉
   Zapach jest ładniutki i miły (nie mylić z PIĘKNEM i MIŁOŚCIĄ), ale nie porywa. Brak mu czegoś… Tego CZEGOŚ, co sprawia, że ciśnienie podnosi nam się choć odrobinkę. W zestawianiu z nazwą ta ładność mnie rozczarowała. Bez nazwy być może rozczarowałaby mniej. W każdym razie nie jest to zapach, który recenzowałabym, gdyby nie seria.

 4. Też głownie jaśmin mnie tu zainteresował a całośc nie w moim klimacie. Może na subtelnej, delikatniej i wiejskiej kobiecie- takiej dziewczęcej byłby odpowiedni. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne wpisy

Firefly by Demeter

Bełtanie w bagnie Niestety rozczarowanie. Gdybym nie znała innych wilgotnych zapachów Demeter, Firefly zrobiłby na mnie większe wrażenie. Niestety,obecnie jest dla mnie tylko niezbyt atrakcyjnym

Czytaj więcej »