Miłość niecierpliwa jest – Anarkali Tabacora Parfums

Powiadają, że…

   Miłość cierpliwa jest
   łaskawa jest.
   Miłość nie zazdrości
   nie szuka poklasku
   nie unosi się pychą
   nie dopuszcza się bezwstydu
   nie szuka swego
   …*

Ech… wszystkie te sielankowe wizje afektów łagodnych i cichych. Wyidealizowane i mdłe opowieści o miłości, która nie pożąda, nie niecierpliwi się i nie czuje gniewu. Miłości, która pozwala odejść i z czułością śledzi los ukochanej lub ukochanego u boku innej miłości. Takiej, która pożąda i płonie. Bo takiej pragniemy!   Miłość niecierpliwa jest
   zachłanna jest.
   Miłość jest zazdrosna
   i szuka poklasku
   unosi się pychą
   dopuszcza bezwstydu

   … z rozkoszą.

Anarkali to opowieść o miłości bezwstydnej, zazdrosnej i zachłannej. Miłości, która zaczyna się od… miłości.

Powiedzmy to wprost: opowieści o miłości wzniosłej i czystej, zrodzonej z pokrewieństwa dusz i głębokiego zrozumienia bywają piękne, ale nijak się mają do cielesnych, zwierzęcych nut pieśni o Anarkali. Tym razem żar rodzi się w lędźwiach, nie w głowie.

Oud – to on jest bohaterem tej opowieści. Oud gorący, gęsty i lepki. Oud spocony jak młode zwierzę. Potężny jak pożądanie.

Tłusty sandałowiec, skórzaste labdanum, waniliowy ambroksan, słodkie żywice i suchy ślad zieloności – to wszystko bzdura. Błahostka. Piękne słówka mające ucywilizować i usprawiedliwić instynkt stary jak świat. Możemy nazywać go miłością; możemy ubierać w poezję i westchnienia z najgłębszych głębi; możemy zawzięcie i z uporem godnym lepszej sprawy zachowywać formy i odwlekać nieuniknione. Ale i tak wiadomo, jak to się skończy.

I kończy się. Kończy się długo i rozkosznie.

Kompozycja – z początku ostra, gwałtownie i nieustępliwie napierająca na skórę – z czasem wygładza się i nabiera niejednoznacznej, niepokojącej słodyczy.

Nakarmione zwierzę przemawia głosem łagodnym i miłym dla ucha. Nie śpiewa pieśni i nie recytuje poezji, lecz nie tego oczekujemy od oudowego zwierza. I nie tego pragniemy w miłości.

Czy istnieje szczęśliwe zakończenie tej opowieści? Czy jest ono w ogóle możliwe gdy on jest mogolskim księciem, a ona niewolnicą znikąd?

Oryginalna legenda kończy się śmiercią Anarkali zamurowanej żywcem w książęcym pałacu. Kompozycja Christiana Carbonnela daje legendzie nowe życie – tak, jak daje nowe życie klasycznym orientom. Nowe odczytanie opowieści, która w tym strumieniu czasoprzestrzeni kończy się szczęśliwie.

Salim był młodzieńcem wysokiego rodu – wyrafinowanym i znającym formy. Anarkali jest prosta jak strzała. I jak strzała dąży do celu. A kiedy go znajduje – wszystko inne przestaje istnieć. Bo pożądanie nie jest decyzją umysłu; nie rodzi się z zadumy i analiz; nie karmi błyskotliwą konwersacją i wymianą myśli. Nie tym razem!

Anarkali marki Tabacora Parfums jest opowieścią o chwilach, gdy równi są bogacz i nędzarz; mędrzec i głupiec; książę i niewolnica. O chwilach, gdy nie mają znaczenia sfery i formy. Kiedy stajemy nadzy wobec absolutu. Na chwilę. Na życie. Na wieczność.

Data powstania: 2015

Twórca: Christian Carbonnel
Trwałość: dokładnie tak wspaniała, jak oczekujemy tego od potężnych oudów
Kompozycja siostrzana: Yas Al Malaki

Nuty zapachowe:

Nuty głowy: dzięgiel, cedr

Nuty serca: balsam gurjan, cypriol, agar (oud)

Nuty bazy: sandałowiec, ambra, labdanum

***

Kontynuując dobrą passę mam dla Was kolejne rozdanie. Tym razem nieco większe.

Na chętnych, którzy czytają i obserwują SoS czekają cztery zestawy próbek attarów Tabacora Parfums o wartości 80 zł każdy. Wystarczy zostawić komentarz pod recenzją.

Rozdanie trwa do niedzieli 2 kwietnia włącznie.

Zestawy zawierają obie świetne kompozycje tworzące linię Chariots of Love: Anarkali i Salim.

Oczywiście miło mi będzie, jeśli zechcecie udostępnić swoją ulubioną recenzję z SoS na Facebooku albo szepnąć o blogu w miejscu, gdzie gawędzi się o perfumach. Może ktoś kocha perfumy i tu jeszcze nie zagląda?

Miłej zabawy!

Legenda:

* Cytat pochodzi z Pierwszego listu do Koryntian w tłumaczeniu z Biblii Warszawsko-Praskiej (1997)

 • Pierwsza ilustracja „The Lovers Perish in the Fire” pochodzi ze zbioru „The Tale of the First Dervish” Kaya Nielsena.
 • Autorem wszystkich pozostałych grafik jest arcygnialny ilustrator Jan Pieńkowski. Większość prac pochodzi z książki „The Thousand Nights and One Night”.
  Strona Autora: www.janpienkowski.com

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

73 komentarze o “Miłość niecierpliwa jest – Anarkali Tabacora Parfums”

  1. Magdalena.switala

   Pieńkowskiego uwielbiam, ściągałam w zeszłym roku jego pop-upy z Amazona :)W końcu kto powiedział, że nie można od czasu do czasu zdziecinnieć 😉

 1. Brzmi niesamowicie intrygująco i chętnie przekonam się na własnej skórze czy tak jest 🙂 pozdrawiam!

 2. Ars Longa Vita Brevis

  O rety! Pamiętam jak już rok temu pisałaś o perfumach Tabacora i tak bardzo chciałam je poznać! Nie udało się, ale może teraz się uda? Opowieść niezwykle wciągająca i, jak to mówią w świecie anglojęzycznym, not safe for work 🙂 Piękne ilustracje.

 3. Ach jak zawsze miło się czyta Twoje Sabbath przesłania perfumeryjne.
  Chętnie poznam te cudne kropelki 🙂

 4. Hmm… po niedawnej wygranej tutaj miałam na jakiś czas wycofać się z konkursów i dać szansę innym Czytelnikom.
  Niestety, po takiej recenzji nie potrafię się wycofać – pragnę poznać te zapachy! Bardzo, bardzo! 🙂

  1. Klaudia Heintze

   Doskonale rozumiem. I… Nie trzeba się wycofywać. Wybór zwycięzców jest całkowicie losowy, a teoria prawdopodobieństwa nie uwzględnia poprzednich rzutów kostką. Taki więc powodzenia. 🙂

  1. Klaudia Heintze

   Iwono, miło mi Cię tu spotykać (zawsze miło mi Cię spotykać 🙂 ). Czy w związku z tym, że znasz zapachy startujesz w rozdaniu, czy tym razem odpuszczasz?

  2. Mimo że uwielbiam perfumy, to jednak w niszy poruszam się jeszcze dość nieśmiało, stąd też rzadko kiedy komentuję na Twoim blogu, ale zapewniam, że czytam każdy post od deski do deski;). Co ważniejsze – lubię tu zaglądać:).

   Pozdrawiam serdecznie:).

 5. O matko i córko! To istne cudo! Uwielbiam oud, jak koty kocimiętkę 😉 Wspaniale było by poznać te zapachy 🙂

  Sabbath, jak zawsze pięknie piszesz o perfumach ♥♥♥ Uwielbiam do Ciebie zaglądać :* Pozdrawiam serdecznie :))

 6. Chyba każdy kto tu jest, czyta, wyobraża sobie i jeszcze nie zna ….. ten chce! Jako perfumoholik i człowiek ogólnie wrażliwy, czuję się bardzo zachęcona do poznania tych kompozycji.

 7. Świetnie się czytało tę opowieść:) Bardzo zachęciłaś mnie do przetestowania zapachów tej marki. Więc z przyjemnością się zgłaszam.

 8. Nie mam fejzbuka, nie a mam strony ani bloga ale czytam Cię regularnie i z olbrzymią przyjemnością.
  Margot45

  1. Klaudia Heintze

   Ach, jaka radość! Tak dawno Cię nie widziałam!
   Twój nick jest dla mnie podróżą sentymentalną. Bardzo poruszającą.

   Czemu wcześniej się nie odezwałaś?

   Ściskam serdecznie. <3

  2. Nie wiem, czemu, ale lepiej chyba późno niż wcale 🙂

   Ściskam ciepło i obiecuję nadrabiać zaległości :*

 9. Nie znam i nie miałam przyjemności. Ale jesteś wielbicielką oudów i muszę zaufać, że warto spróbować. Choc ciemność widzę ciemność…

 10. Kilka lat temu zaczęłam poszukiwać niespotykanych zapachów, składników. I ku mojej uciesze trafiłam na Sabbath of Senses😗
  Od tego momentu jesteś moją inspiracją i wyrocznią ( bez najmniejszej przesady ). Wracam do twoich recenzji i blog twój traktuję jak podręcznik napisany pięknym językiem.
  Dzięki twoim słowom pierwszym moim zakupionym zapachem był Etat libre d orange Like This, po tym zakupiłam w Quality szereg próbek. I dzięki twoim recenzjom poszłam w dalszą drogę i mam kilka skarbów, które uwielbiam. Ostatnim moim zakupem jest Nosomatto Black Afganistanio ❤
  Teraz już mój mąż i córka nic innego nie "noszą"
  Mogłabym wymieniać długo pachnidła, które zakupiliśmy eeh…
  Twoja ostatnia opowieść jest emocjonująca, chciałabym się z nią zapoznać.
  Życzę Ci wiele sukcesów 💋

  1. Klaudia Heintze

   Beo, bardzo się cieszę, że ujawniłaś się dodając ten komentarz. Bardzo cenię kontakt z Wami – dlatego blog jest lepszy, niż książka – bo współtworzą go czytelnicy.

   Perfumy, które wymieniłaś zdają się świadczyć o tym, że mamy bardzo zbliżony gust. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną i że będziesz się czasem do mnie odzywała w komentarzach. Ja czekam na nie. 🙂

  2. Klaudia Heintze

   Ach! I nagle rozsypane fragmenty rzeczywistości złożyły się w jedną, spójną całość!

   Uściski. 🙂

 11. Anarkali jak i Salim to piękne pachnidła, utkane z świetnej jakości składników.Ten pierwszy wypadł na mnie mniej spektakularnie niż można było by sobie wyobrazić po twoim świetnym opisie(Yas piękniejszy).
  Testowałem mając po kreopelce, więc chętnie zrobiłbym to ponownie by odświeżyć doznania i odlecieć w tą pierwotną krainę… 😉

 12. Nie wezmę udziału w rozdaniu gdyż przetestowałam zapachy tabacora parfums :)) ale zgodzę się z recenzja, lepiej w słowa tego zapachu ująć się nie dało :))

 13. Wyobraziłam sobie ten zapach i z ogromną przyjemnością skonfrontowałabym te wyobrażenia z rzeczywistością <3

 14. Czytam Cię już od dawna, fascynuje mnie świat perfum i od kilku lat jestem już od nich uzależniona, wciąż chcę poznawać nowe zapachy, a właśnie uświadomiłam sobie, że nigdy nie wzięłam udziału w żadnym konkursie, który byłby szansą na powiększenie mojej kolekcji. Dlaczego by nie spróbować po raz pierwszy dziś? Próbuję! A nuż się uda 🙂
  Pozdrawiam Cię serdecznie, nie przestawaj nigdy prowadzić tego bloga. 🙂

 15. Izabela Cetera

  Brzmi to jak poezja. Jesteś jak przewodnik, który otwiera moje oczy na magiczny i intrygujący świat zapachów mieszczących się w flakonach.To zachwyca, wzbudza ciekawość i pożądanie posiadania cudownego zapachu….odkrywasz dla mnie tajemniczy i uwodzący świat perfum. Jesteś cudowna….i niepowtarzalna .

 16. powietrzempijana23

  Wciąż szukam oudu, który chwyciłby mnie za serce. Pomimo mnogości zapachów okraszonych tym składnikiem, nadal "wielkie love" się nie znalazło. Może tym razem byłoby inaczej? Nie dowiem się, jeśli nie spróbuję… 🙂

 17. zostawiam 🙂 opisywane emocje są ode mnie tak dalekie, jak tylko możliwe, ale ciężkie oudy kocham namiętnie. (choć głową)

 18. Testowałam dziś piękne połączenie oudu z gwajakiem, do tego sandałowiec, róża, śliwka… Bardzo chętnie poznałabym także oud z Anarkali.

 19. Z mila checia poznam:) choc i tak wiem, ze sie w nim zakocham:)

  Po twoich wpisach mam jakies 15 dodatkowych butli, ktore kupilam w ciemno po Twoich wpisach. I nie zaluje:)

 20. Zapach brzmi fascynująco (z chęcią wypróbuję), a ilustracje rzeczywiście piękne. Zaskoczyło mnie, że to polska marka, zapowiada się świetnie!

 21. Jak zwykle recenzja klimatyczna, zachęcająca opisem i ilustracjami. Chętnie wypróbuję. Bożena Suryś

 22. O Dżizas… Tak to opisałaś że aż dreszcz przeszedł a poliki się czerwienią zabarwiły… Jasne że chcę! ;3 Ada Kijek

 23. Z chęcią poznam ten zapach bo jestem właśnie na etapie poszukiwań nowych zapachowych nut, które dopasują się do mojej osobowości 🙂

 24. Sabb, trafiłam do Ciebie przypadkiem parę miesięcy temu i przepadłam. Po przeczytaniu Twojej fantastycznej opowieści, Black Afgano to mój nr 1 na liście must have 🙂 Pozdrawiam Cię serdecznie. Sylwia G

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne wpisy