What About Pop?

Uwielbiam popcorn!

Lekki, chrupki smakołyk. Idealny towarzysz seansów w kinie i przed monitorem. Łakoć, który nie tylko nie tuczy, ale jest (prawie) zdrowy. Choć – powiedzmy to wprost – jedlibyśmy, nawet gdyby tuczył.

Zapach popcornu? Uwielbiam!

Także w perfumach, czego dowodem jest goszcząca na mojej półce flaszeczka La Fin du Monde Etat Libre d’Orange. I czego przyczyną jest zamówienie próbki What About PopThe House of Oud.

Pierwszy wdech rodzi myśl: cóż to, u licha, jest ten wilec biały?

I drugą myśl: po co mi on w popcornie?!

Krótkie poszukiwanie odkrywa przede mną urokliwe zdjęcie porannej chwały (zwanej niepoprawnie powojem), której delikatne kwiatki tak dobrze znane nam wszystkim z ogrodów i ogródków działkowych.

Krótkie „wsłuchiwanie się” w zapach układający się na skórze odkrywa przede mną prawdę oczywistą: to nie może przecież być zapach maślanego popcornu ze śmietanką. Nie na tym polegają perfumy…

Otwarcie What About Pop to łagodny zapach białego kwiecia – nie nazbyt aromatycznego i nie nazbyt zmysłowego – ułożony na porannej mgle, miękkiej i ciepłej jak ubita śmietanka.

To otwarcie jasno stawia kwestię „kulinarności” kompozycji. I ta jasno postawiona kwestia brzmi z grubsza tak, że owszem, What About Pop to są perfumy gourmand, ale dosłowność rodem z niszowej niszy wybijcie sobie z głowy.

No to sobie wybiliśmy.

Druga warstwa olfaktorycznej kompozycji Cristiana Calabrò to aromaty ciepłe, łagodne, jasne jak popcorn i miłe. Akord śmietankowy – niespożywczy bukiet laktonów i sandalore i żywiczna, podbita balsamem tolu wanilia. Tło kompozycji – nie bazę, tylko tło właśnie, swoista kanwę spajająca wszystkie nuty – tworzy zapach jasnego karmelu. Takiego troszkę krówkowego, pachnącego nie tylko palonym cukrem ale też miękkością i beztroską.

Z czasem balans kompozycji przesuwa się ku nutom drzewnym. Wyraźny aromat jawanolu – bardzo modnego ostatnio, za sprawą Gezy Schoena, który uczynił jawanol czwartą molekułą swojej rewolucyjnej i obrazoburczej serii Escentric Molecules – daje kompozycji piżmowy oddech. Nuty drzewne i żywiczne dostają w bazie subtelnego, animalnego szturchańca sprawiającego, że spokojna, miękka, puchata kompozycja Calabrò zaczyna… mruczeć. Jak kotek.

Nie czyni to z What About Pop dzikiego zwierzaka. Ani troszkę.

What-About-Popek to kotek udomowiony. Puszysty, sandałowy kotek, który opił się słodką śmietanką i ułożył do spania w kartonie po popcornie i mruczy. Śni mu się wielka rzeka. Wielka rzeka pełna karmelowego mleka. Aż po samo dno. Ooo…

Data premiery: 2019
Kompozytor: Cristian Calabrò  
Projekcja: dobra, aczkolwiek nie rycząca
Trwałość: około 6 godzin

Nuty zapachowe:
Nuty głowy: solony popcorn, głóg, karmel
Nuty serca: wilec biały, śmietanka, wanilia
Nuty bazy: ambra, heban, wetiwer, benzoes

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

4 komentarze o “What About Pop?”

    1. Klaudia Heintze

      Ja mam coś ostatnio podwyższoną tolerancję na słodycz. W perfumach, bo w jedzeniu to zawsze. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne wpisy

Tabac Aurea Sonoma Scent Studio

. Już sama lektura nut wystarczy, by się podniecić.  Drewno, tytoń i skóra jako pierwsze, najważniejsze składniki, absolut labdanum, paczula i wetiwer w drugiej linii,

Czytaj więcej »