Czar i niepojętość: Patchouli – Purely Orient Ajmal

Istnieje teoria, która mówi, że dobre perfumy powinny rozwijać się zgodnie ze strukturą klasycznej piramidy zapachowej: od nut lekkich, świeżych i jasnych, przez okrągłe serduszko, po mrucząca bazę. Teoria fajna i rzeczywiście opisująca wiele kompozycji zapachowych – klasycznych i nie tylko. Jednak zarazem jest to teoria obalona już tyle razy, że… że współcześnie występująca raczej jako opis jednej z możliwych struktur kompozycji zapachowej. Nie jako jedynie słuszna.

Czemu o tym piszę?
Bo Patchouli z serii Purely Orient Ajmal klasyczną piramidę obeszły szerokim łukiem i wciąż są to dobre perfumy.

Pierwszym, na czym skupiamy uwagę jest wspaniale, butnie wytrawny akord przyprawowy. Sucha bergamota – herbaciana, nie cytrusowa; fantastycznie szorstki muszkat z niepokojąco kamforowym podbiciem; nuty drzewne – intensywnie wybarwione, ciężkie i suche.

I drugi element – potężny akord paczulowy drzemiący tuż pod przyprawowo – drzewnym otwarciem. Paczula ciemnozielona. Paczula leśna, ściółkowa, aromatyczna. To ona odpowiadała za kamforowy, eteryczny akcent przesączający się do otwarcia.

I trzeci plan. Bogaty akord drzewny złożony ze smolistego oudu i czerwonego sandałowca – tym razem spleciony z nutami żywicznymi i skórzastymi.

I jeszcze czwarty. Bo czemu nie? Piżmowa wanilia – suche, ciemne strąki pękające w palcach kiedy tylko ich dotkniemy. Niezwykłe połączenie kremowości i szorstkości.

Wszystkie te nuty brzmią jednocześnie. Splatając się bezszelestnie jak fale ciepłego powietrza. Przyprawy, paczula, drewna, piżmo, paczula, las, paczula, drewno, las, paczula, przyprawy… I paczula… coraz bardziej paczula.
Po kilku kwadransach w tym niesamowitym, rdzawozielonym olfaktorycznym warkoczu pojawia się nuta popiołu. Jak jeden, lśniący srebrem kosmyk doświadczenia. Zaduma. Kurz czasu.

Patchouli to kompozycja, która świetnie mieści się w ramach serii, a jednak… jest inna, niż inne. Patchouli to europejski las – taki chłodnawy, pełen szelestów i opadłych listków.
Las leśmianowski: Pełen jeszcze na oczach zgrozy i błękitu, Z sercem, w piersi ciązącem, jak rozgrzany głaz!
Ale ten las namalowany został przez malarza z Biskiego Wschodu. Bliskowschodnimi esencjami, z bliskowschodnią wrażliwością na olfaktoryczną barwę. Efekt jest zadziwiający i piękny.

Data premiery: 2019
Trwałość: jak chyba wszystkich kompozycji z serii Purely Orient – zachwycająca. Wiele, wiele godzin.

Nuty zapachowe:
Nuty głowy: bergamota, gałka muszkatołowa, kardamon, drewno drzewa różanego
Nuty serca: paczula, bazylia, cedr, róża, tonka
Nuty bazy: oud, wetiweria, cedr, sandałowiec, wanilia, piżmo 

*Nawiązanie do Leśmiana w tytule OCZYWIŚCIE nieprzypadkowe.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

3 komentarze o “Czar i niepojętość: Patchouli – Purely Orient Ajmal”

    1. Klaudia Heintze

      Ale jej tam jest jak na lekarstwo. Nie czujesz – ona tylko robi kształt tej klasycznie orientalnej bazy. I nie jest to wanilia z ciasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne wpisy

Catharsis Coreterno

Nazwa tych perfum niepokoi. Bo przeżywanie katharsis zawsze jest niewygodne. A perfumy mają być wygodne. Tak? Ale czy to wystarczy? Wygoda. Czy warto także w

Czytaj więcej »

Serge Lutens Rousse

. Burza cynamonowa Zapach potężny, pełen mocy, którą ujawnia dopiero przy „zlaniu się” nim całościowo, kiedy pozwolimy mu otumanić się, porwać, pochłonąć… Bo czyż można

Czytaj więcej »