Dolci Pensieri Profumum Roma

Miałam ostatnio cykl wykładów dotyczących powiązań zapachów ze wspomnieniami i emocjami. Dolci Pensieri czyli Słodkie Myśli Profumum Roma są idealną ilustracją tezy, że wspomnienia silnie związane są z zapachami, a skojarzenia mogą sprawiać, że zapach odbieramy przez ich pryzmat.

Dolci Pensieri poznałam na krakowskim sabacie i zawsze już będą kojarzyły mi się z Osobą, która przyniosła flakon. I jest to piękne skojarzenie.

Kiedy otulam się chmurą zapachu z zamiarem napisania recenzji, zwykle przychodzi mi do głowy jedno zdanie, wokół którego tkam tekst. Tym razem brzmi ono: nie zważajcie na nuty.

Skład podany przez producenta zapowiada kwiatowego słodziaka. Fragrantica dodatkowo dodaje do opisu określenie „fresh” czyli „świeży”. Nie wiem, skąd im się to wzięło.

Dolci Pensieri to SĄ perfumy kwiatowe, lecz są to kwiaty skryte w paczulowym cieniu i nasączone rudością czerwonego sandałowca. A, jak wiemy, obie nuty Profumum potrafi malować w sposób mistrzowski.

Od pierwszego wdechu Dolci Pensieri są bezgłośną, spowolnioną eksplozją aromatów.
Konfiturowa, cierpko słodka róża z wyraźnym spektrum geraniolu – który naturalnie stanowi sporą część aromatu róży. Subtelnie przyprawowy akord drzewny z pięknie łagodnym sandałowcem, szlachetnie kakaową paczulą i subtelną nutą dymną przypominającą zapach gasnącego kadzidła.
Jest to coś pięknego!

Z czasem kompozycja zaokrągla się nie tracąc charakteru i urody.
Frakcja paczulowa morfuje w prawie haszyszową, czekoladową ziemistość – metaforyczną, pudrową i oderwaną od ziemi rozumianej dosłownie.
Akord drzewny wygładza się i dostaje tej urokliwej politurowej kremowości, którą kochamy w perfumach vintage.  
Zadumana róża z czasem wzbogaca się o szorstkie, miodowe akcenty, które doskonale korespondują z cierpkim geranium.
Wymieniona w nutach piwonia daje kwiatowemu akordowi matowość, na mojej skórze nie wychodzi jednak do przodu – i dobrze, bo nie lubimy się z tą panią.
Waniliowo – piżmowa baza brzmi nieco dymnie. Bez śladu spożywczych skojarzeń. W zgodzie z charakterem kompozycji.

Słodkie Myśli uosobieniem nostalgii. Słodkim wspomnieniem szczęśliwych chwil. Zapachem łączącym radość i tęsknotę. Utkanym z westchnień i uśmiechów.
Są mistrzowskim mariażem olfaktorycznej potęgi i ciszy.
Perfumami eleganckimi i niszowymi zarazem. Zatrzymanymi tuż za horyzontem klasyki.

Czasem z goryczą mówimy o słodkiej naiwności. Dolci Pensieri to nie naiwność – to słodkie doświadczenie. Takie, którego nie żałujemy. Takie, za którym tęsknimy.

Data premiery: 2021
Autorzy kompozycji: rodzina Durante
Projekcja: bardzo dobra
Trwałość: także bardzo dobra, powyżej 8 godzin

Nuty zapachowe:
sandałowiec, geranium, piwonia, róża bułgarska, wanilia

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne wpisy