Atakuj słońce! - Attaquer le Soleil Marquis de Sade Etat Libre d`Orange


Zacznę od zastrzeżenia dla recenzji, opowieści i mojego stosunku do opisywanych dziś perfum kluczowego: pisząc o Attaquer le Soleil Marquis de Sade marki Etat Libre d`Orange całkowicie i absolutnie odcinam się od postaci będącej inspiracją dla kompozycji. Czy też postaci, której nazwiska prowokująco i nieszczęśliwie użyto w nazwie - w nadziei na kontrowersję i zysk, jak mniemam.


Markiz Donatien-Alphonse-François de Sade, umiłowany autor Adolfa Hitlera, Iana Brady'ego i pewnie wielu jeszcze potworów w ludzkiej skórze. Twórca "120 dni Sodomy" - kronik odrażających fantazji jednego z najbardziej odpychających intelektów w historii świata; pseudopowieści będącej zbiorem opisów tortur i mordów na niewinnych, zniewolonych ludziach. Markiz de Sade - przestępca. Markiz de Sade - kłamca i grafoman tworzący żałośnie złą literaturę.

To nie on jest bohaterem mojej dzisiejszej opowieści. Jest nim zapach.Co napisawszy, proponuję wszystkim rozważającym zakup Attaquer le Soleil krótki test odpowiadający na kluczowe pytanie:

Czy są to perfumy dla mnie?


Pyt. 1

Czy lubisz zapach labdanum?


Pyt. 2

Czy bardzo lubisz zapach labdanum?


Pyt. 3

Ale tak bardzo bardzo?


Pyt. 4

Czy Twoja odpowiedź jest pewna i ostateczna jak śmierć, sąd ostateczny i kropka nienawiści?


Pyt. 5

I co? Nadal zdecydowanie, bardzo, bez wątpliwości, czarno na białym, ewidentnie, na pewno, niepodważalnie, niewątpliwie, niezaprzeczalnie, z całą pewnością, bezapelacyjnie, definitywnie, jak amen w pacierzu, jak dwa razy dwa jest cztery, na sto procent, na zicher, na mur-beton, bez picu, jak bonie dydy, jak babcię kochasz i jak pragniesz zdrowia uwielbiasz zapach labdanum?


Pyt. 6

Ale serio?


Jeśli odpowiedź na wszystkie sześć pytań jest twierdząca:
to są perfumy dla Ciebie.

Na tym w zasadzie mogłabym zakończyć moje dzisiejsze wystąpienie.

Ale nie zakończę, bo komentarze w stylu "to miała być recenzja?", "nie popisałaś się" i "żenua" złamałyby mi serce. Zabieram się więc do roboty i piszę kolejne kilkanaście - tym razem zupełnie zbędnych - zdań.
One note to rule them all


Dwukrotnie już recenzowałam zapachy skoncentrowane na nucie labdanum. Dawno, dawno temu - w 2008 roku - zmierzyłam się z tytanicznym Incense Normy Kamali i jednonutowym Labdanum Donny Karan. Pierwszy zapach sponiewierał mnie nieco, drugi zauroczył, lecz nie zaczarował.

Później na rynku pojawiły się kolejne kompozycje z dominującą nutą labdanum (wycofana już Sahara Noir Toma Forda, Embers Rouge Bunny Rouge, Mystra Aesop czy wcześniej Ambre Noir Sonoma Scent Studio) jednak żadna z nich nie była tak wprost in-your-face labdanumowa, jak pierwsze dwie wymienione.

Attaquer le Soleil jest. Nowe perfumy Etat Libre d'Orange to zapach dokładnie w pół drogi między bezkompromisową niszowością Incense i zdystansowanym spokojem Labdanum. A może niedokładnie? Może bliżej upiornie pięknej Normy?


Zapach jest bezpardonowy, ostry, bezczelny. Drze po skórze szorstką nutą labdanum - mocno, prawie boleśnie.

Tulona do skóry bestia nie oswaja się. Nie ewoluuje w kierunku tłusto skórzanych akcentów, jak czyste labdanum ma w zwyczaju. Trwa w napięciu i ja myślę, że karmiona jest kadzidłem. Żeby dymiła. Żeby żar w niej nie zgasł.

 

Pikantne akcenty pojawiające się w otwarciu i powracające falami nie pozwalają bestii przysiąść, przytulić ciepłego brzucha do skóry gospodarza. To dzięki nim zapach nie rozleniwia się, nie gnuśnieje. Czai się na ramieniu nosiciela z pazurami wbitymi w miękkie ciało, niskim pomrukiem w gardle i planami ataku na słońce w głowie. Na każde słońce. Każde, które ośmiela się płonąć.Twórca Etat Libre d'Orange - Etienne de Swardt lubuje się w nadawaniu firmowanych swoim nazwiskiem opowieściom prowokacyjnych, obrazoburczych tytułów. Niestety, prowokacji zazwyczaj (z nielicznymi wyjątkami) starcza tylko na tytuł. Większość perfum ELd'O jest ładna. Moim zdaniem - zbyt ładna, jak na TE nazwy i TEN marketing.

Nie tym razem. Tym razem zapach jest wystarczająco odważny, choć nie otwarcie prowokujący i nie wulgarny. Quentin Bisch - autor między innymi świetnego La Fin Du Monde tej samej marki i bardzo udanego Angel Muse Muglera - stworzył perfumy odważne, trudne, niepokojące. Stojące na krawędzi przerysowania, lecz nie przekraczające granicy, za którą byłyby nienoszalne czy... niepiękne. Bo ta nieoswajalna i wiecznie podkurzona bestia paradoksalnie - nosi się dobrze. Nie wygodnie, ale też nie niewygodnie. Oczywiście jeśli lubimy labdanum i pazury wbite w skórę.Data powstania: 2017
Twórca: Quentin Bisch
Trwałość: Bardzo dobra, ale nie upiorna. Osiem godzin porządnej mocy.
Uwaga: Aplikujcie ostrożnie i z litością dla bliźnich. Nie wszyscy lubią labdanum.

Nuty zapachowe:
labdanum i już
 • Bestia z ilustracji to oczywiście Smaug z "Hobbita" Petera Jacksona.

Komentarze

 1. "(...) nieoswajalna i wiecznie podkurzona bestia(...)" :-D cudne ♥

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja nie wiem jak pachnie labdanum. Jakoś nie miałam okazji powąchać... Ale jestem ciekawa. Bardzo-bardzo. I myślę, że może mi się spodobać, choć niekoniecznie się polubimy.
  I podoba mi się ta bestia - nie oswojona, ale jednak siedzi na ramieniu i nie odgryza głowy :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, nie odgryza. Da się nosić, choć mnie nie jest łatwo. :)

   Usuń
 3. Ciekawa bo inna ta twoja interpretacja.
  Dla mnie to najbardziej przyjemna, lekka, przestrzenna, i do ludzi wersja czystka jaką znam. Jest zbyt grzecznie, wygładzenie i przewidywalnie. I tu mam niedosyt, gdyż wolałabym czuć to tak jak ty opisałaś...
  Flaszki nie będzie, a po zachwycie koleżanki nadzieję miałem spore.
  Przy okazji przypomniałaś mi o Incense Normy co by mnie raczyło w tej materii najbardziej. Tę wąchałem tylko z korka i nie mogę zapomnieć.
  Dużo mięsistego i niebanalnego labdanum bije z Dev#2 i tu warto zajrzeć jeśli jest się maniakiem żywic totalnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygładzona? Na mnie wyraźnie pikantna, trudna, kanciasta. Wolałabym czyste labdanum - jest łatwiejsze, ładniej się przytula do skóry. A tu... bestia rogata. :)

   Usuń
 4. Labdanum nie lubię raczej, i Markiz nie jest dla mnie, ale nie dlatego. Dla mnie to kompozycja pozbawiona kontrowersji, jest miło, słodko, owszem - esencjonalnie i efektownie, tylko kurczę, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że to już taki banał, że - podobnie zresztą, jak w wypadku Fin, desperacko ratowano się nazwą.
  Zresztą De Sade Histoires również jest - oczywiście wg mnie - słodkim przytulasem.
  Szkoda, że ELdO nie zrobiło w tej kompozycji żadnego kontrapunktu, tylko podziałali wg sprawdzonego x razy przepisu : słodycz + drzewo / żywice / kadzidło + skóra. Oczywiście nie bez powodu ten przepis jest gotowcem, tylko po co się wysilać i nadawać mu imię tego zwyrola?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam zupełnie inny odbiór. Nie jest ani słodko, ani przytulnie - choć czyste labdanum tak się powinno zachowywać - nieco wysładzać i wygładzać.
   Co do nazw ELdO w ogóle specjalizuje się w prowokujących nazwach i opisach całkiem normalnych perfum. Ich marketing to jest strzelanie z armaty do wróbli.
   A ostatnie pytanie zostawię bez odpowiedzi, bo też nie pojmuję, jak...

   Usuń
 5. Z markizem de Sade również nie chciałabym mieć nic wspólnego, nie rozumiem tej zbiorowej fascynacji tą obrzydliwą postacią, wynika to chyba z niewiedzy albo zwyczajnego braku wyobraźni. Zaś perfumy, o których piszesz miałam przyjemność testować i podobały mi się, ale odbiór nie był tak piorunujący jak u Ciebie, układały się raczej miękkko. Niuchnę kiedyś przy okazji jeszcze raz. Czasem Twoje recenzje powodują, że zupełnie inaczej spojrzę na zapach, który już spisałam na straty. Na szczęście w drugą stronę to nie działa - Twoja dezaprobata mnie nie zniechęca ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Hm... Mam olejek labdanum taki eteryczny ale czy to właśnie o takie labdanum chodzi? Jeśli nie to nie wiem jak pachnie labdanum samo w sobie. Niestety a recenzja świetna :))

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. To Wy sprawiacie, że to miejsce żyje. :)

Popularne posty